14 września 2014r. w Czarnożyłach odbyły się powiatowe dożynki. Nasze gimnazjum dostąpiło zaszczytu współuczestnictwa wraz z zespołem „Opojowianie” w części oficjalnej i  w obrzędzie dożynkowym. Było to duże wyróżnienie, ale i spore wyzwanie, któremu należało sprostać.

Już od wczesnych godzin niedzielnego poranka widać było gorączkową krzątaninę. Nasi uczniowie i nauczyciele pod kierunkiem p. Alicji Szczepek dekorowali otoczenie szkoły, a wykonane ozdoby nawiązywały do znaczenia tego ludowego święta. Gimnazjalistów widać było również podczas mszy św. odprawionej w intencji rolników w kościele w Czarnożyłach. Dziewczęta z kl. I ubrane w barwne stroje przypinały zaproszonym gościom przepiękne kotyliony. W szeregach Czarnożylskiej Orkiestry Dętej również było widać, a przede wszystkim słychać naszych uczniów, którzy dali pokaz swoich umiejętności.

Najważniejsze jednak zadanie przypadło grupie teatralno – wokalnej, która występowała zarówno w części oficjalne, j jak i w części artystycznej. Tworzyli ją uczniowie z kl. IIIB, IIA, IIB oraz pojedyncze osoby  z innych klas. W części oficjalnej uroczystości włączyliśmy się w obrzęd dożynkowy. Słowa narracji mówiły o szacunku do chleba, który na polskiej ziemi ma wymiar sacrum Narrator – Bożena Łuczak – zaapelowała do gospodarzy tegorocznych dożynek o sprawiedliwy podział chleba, aby nikomu go nie zabrakło i żeby nikt nie musiał wyjeżdżać z naszej małej ojczyzny. Przepięknie wykonany przez Zuzannę Baranowską wiersz mówił o pracy rolnika, która jest ciężką służba ziemi, ale jednocześnie o godności rolnika, który jest równy królom. Z kolei Michał Lemański w swoim sugestywnym wierszu zaprosił wszystkich do świętowania i dziękowania za „chleb powszedni, świeży, miękki”. Należy również wspomnieć o debiutującej w roli wokalistki Adriannie Wąsik. Wykonana przez nią piosenka „Pytasz mnie o Polskę” została nagrodzona gromkimi brawami. Podczas obrzędu dożynkowego na scenie zaprezentował się także nasz chór, który słowami piosenki „Na naszych dożynkach” podziękował władzom i gościom za liczne przybycie, a gospodyniom za piękne wieńce dożynkowe. Warto też dodać, że dziewczyny nie tylko pięknie śpiewały, ale i wyglądały wręcz zjawiskowo. Ubrane w szare suknie przepasane czerwonymi paskami, sznury korali na szyi, bransolety oraz miały wplecione w warkocze żywe kwiaty. Nic dziwnego, że przyciągały wzrok nie tylko publiczności, ale i fotoreporterów. Słowa uznania należą się tutaj p. dyrektor Alicji Śnietura za zorganizowanie sukien, p. Alicji Szczepek za wykonanie korali i bransolet oraz naszemu sponsorowi, p. Marzenie Mielczarek za nieodpłatne przekazanie paseczków do sukienek.
Po krótkiej przerwie przyszedł czas na drugi, tym razem humorystyczny występ naszych artystów. Przygotowaliśmy przedstawienie pt. „Co się na tej wsi porobiło…”. Jego ideą w pierwszej części było pokazanie życia na polskiej wsi pół wieku temu. Tym razem artyści (Ania Kik, Karolina Kupska, Malwina Stanioch, Rafał Skupiński) byli ubrani w stroje stylizowane na tamte czasy, a nawet mówili gwarą. Także przygotowane do występu rekwizyty oddawały klimat tamtych czasów. Scenka przedstawiała ciężkie życie gospodarzy zależnych od dobrej czy złej woli dziedzica. Symbolicznym przejściem do współczesnego stylu życia na wsi była piosenka „Zachodźże słoneczko” wykonana na dwa głosy przez nasz chór. W drugiej części przedstawienia, przy dźwiękach piosenki „Money, Money, Money” na scenę wkroczyli bogaci współcześni gospodarze (Szymon Adamski, Kacper Błaszczyk i Łukasz Niepiekło), którzy martwili się, jak zdążyć wydać unijne pieniądze. Zaprezentowali wieś, na którą wkroczyła technika, ludziom żyje się lepiej i dostatnio, ale jednocześnie jest to wieś, w której kultywuje  się stare, rodzime tradycje np. dożynki.

Uczniowie zagrali wręcz profesjonalnie, bez najmniejszej tremy, swobodnie poruszali się na scenie i w blasku świateł poczuli się jak prawdziwi artyści. Dowodem uznania były gromkie brawa na zakończenie występu.

Zarówno przedstawienie, jak i nasz program w części oficjalnej bardzo spodobały się zgromadzonej publiczności, co potwierdziły wypowiedzi władz gminy, gości oraz rodziców. Spodobaliśmy się również mediom. Usłyszeliśmy pochlebne recenzje  na antenie Radia Ziemi Wieluńskiej. Liczne zdjęcia i opinie (także i naszego występu) ukazały się na stronach internetowych: Wieluń nasze miasto, Radio ZW, infotydzień (fotoreporterowi szczególnie spodobał się nasz chórek) i na stronie Urzędu Gminy w Czarnożyłach.

Warto dodać, iż uczniów do występu przygotowywały: p. Marzena Sas i p. Irena Siorek, które włożyły w pracę wiele trudu i zaangażowania. Sądzimy, iż należą im się również wyrazy uznania.

    Z pewnością występ gimnazjalistów przyczynił się do promocji szkoły w środowisku nie tylko lokalnym, bo przecież na dożynkach byli przedstawiciele wielu gmin powiatu wieluńskiego, władze samorządowe oraz liczni sponsorzy oraz do kształtowania wizerunku naszego gimnazjum jako placówki wykonującej zadania na rzecz środowiska lokalnego i otwartej na jego potrzeby.