Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Czarnożyłach od 4 stycznia 2021 roku rozpoczęła realizację dwóch projektów ekologicznych, na które zostały pozyskane środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Pierwszy projekt pn. „Oddycham czystym powietrzem” w ramach konkursu „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach na rok 2020/2021” będzie realizowany od 4 stycznia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku. Łączna suma projektu wynosi 32 930 zł, z czego 29 442 zł to kwota dofinansowania. W ramach projektu uczniowie biorą udział w lekcjach i zajęciach warsztatowych związanych z czystym powietrzem. Odbędą się też liczne konkursy dla dzieci, w których uczestnicy będą nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami. Zostały również zamówione pomoce dydaktyczne, które uatrakcyjnią zajęcia lekcyjne. W projekcie zaplanowaliśmy kilka wycieczek, tak, by każdy uczeń mógł pojechać chociaż jeden raz. Chcielibyśmy zrealizować je w maju i czerwcu. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna będzie na tyle dobra, że uczniowie skorzystają z zaplanowanych wyjazdów. O wycieczkach poszczególnych klas informowali rodziców wychowawcy podczas wrześniowej wywiadówki.
Drugim projektem, na który otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 48 000zł jest „Szkolny ogród moich marzeń” w ramach konkursu „Nasze ekologiczne pracownie”. Łączna kwota projektu (z wkładem własnym) wynosi 53 400zł. W ramach projektu powstanie obok szkoły( przy placu zabaw) punkt dydaktyczny pod nazwą "Szkolny ogród moich marzeń". Zakupiona zostanie wiata z ławkami i stołami, tablicą kredową i tablicami edukacyjnymi. Wiata stanie na podłożu, jakim będzie kostka brukowa. Pod wiatą odbywać będą się niektóre zajęcia z biologii , przyrody, geografii, edukacja przyrodnicza w klasach 1-3, zajęcia świetlicowe oraz zajęcia grup przedszkolnych. Będzie to również miejsce do opracowywania wyników, rekreacji i odpoczynku. Gry edukacyjne wmontowane w stoły pozwolą uczniom na dobrą zabawę na świeżym powietrzu. W jednym czasie na zajęciach pod wiatą będzie mogło przebywać około 30 osób. Ogród podzielony będzie na 5 stref: strefa owadów , strefa ptaków i zwierząt, strefa leśna, strefa kwiatów wiosennych i bylin oraz strefa naukowa. Ścieżki będą się przecinać tworząc cztery trójkąty równoramienne, a zarazem cztery strefy z roślinami. Piąta strefa naukowa będzie znajdować się obok. Do ogrodu prowadzić będzie ścieżka sensoryczna. W strefie naukowej stanie stacja meteorologiczna z wyposażeniem oraz tablicą edukacyjną, zegar słoneczny z tablicą edukacyjną oraz skocznia leśna wraz z tablicą edukacyjną. Strefa owadów poświęcona będzie głównie pszczołom. Posadzone zostaną rośliny miododajne, stanie również ul dydaktyczny oraz domek dla owadów. Uczniowie będą mogli korzystać z tablicy "Poznajemy pszczoły". W strefie leśnej stanie gra "Leśne memo", posadzone zostaną krzewy i drzewa leśne. W strefie ptaków i zwierząt posadzone będą różnorodne rośliny, stanie tablica edukacyjna "Poznajemy ptaki" Uczniowie wykonają na zajęciach techniki karmniki i budki dla ptaków, które będą ustawione w naszym ogrodzie. W strefie kwiatów i bylin znajdzie się tablica edukacyjna "Kwiaty na wiosnę", posadzimy też dużo kwiatów i bylin. Obok roślin staną tabliczki do oznaczania gatunków, z nazwami konkretnych kwiatów, bylin, krzewów i drzew. Pod siatką , wokół placu będą posadzone tuje. W ramach projektu wykonane zostanie nawodnienie, które pozwoli utrzymywać rośliny w dobrej kondycji. W ogrodzie znajdzie się również kompostownik oraz dwa kosze do segregacji odpadów. Zaplanowana ekopracownia w tej formie będzie atrakcyjnym uzupełnieniem bazy dydaktycznej naszej szkoły. Utworzony ogród pozwoli na obserwację zmian zachodzących w przyrodzie w kolejnych porach roku.