„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie,
bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.
Język jest czymś w rodzaju okularów, przez które patrzymy na świat, jest częścią każdego
z nas, bo mówimy nim niemal od urodzenia. Jest ważnym elementem naszej narodowej tożsamości, dlatego też szacunek do języka ojczystego należy wpajać Polakom od najmłodszych lat.
W poniedziałek, 22 lutego w zerówce obchodzony był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Obchody miały na celu zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o język ojczysty, troskę o jego rozwój i trwanie. Przedszkolaki poznały genezę i historię tego święta, dowiedziały się też, że polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie.
Dzieci ochoczo bawiły się w „kolorowe rebusy”, gimnastykowały swój język, próbowały swoich sił w „ językowych łamańcach”. Dobierały rymy do słów, rozwiązywały obrazkowe rymy. Dowiedziały się o wieloznaczności wyrazów, a z obejrzanej prezentacji zapamiętały,
że to samo pojecie w różnych regionach Polski może inaczej się nazywać. Doskonale bawiły się w dźwiękonaśladownictwo. Na prośbę bibliotekarza zaprosiły do języka ojczystego magiczne słowa: proszę, przepraszam, dziękuję. Wysłuchały z uwagą popularnego wiersza „Abecadło”, a potem najpiękniej jak potrafią, pokolorowały polski alfabet. Sporo śmiechu,
ale i ducha rywalizacji dostarczyła zabawa „Jedzie pociąg naładowany rzeczami na literę ….”
Zajęcia przygotowane przez bibliotekarza uświadomiły dzieciom, jak ważna jest troska o język ojczysty, którego się uczymy przez całe życie.