Od 7 stycznia nauczyciel lider – pani Magdalena Morka rozpoczęła realizację projektu „Szkoła międzypokoleniowa”. Na wstępie działania skierowane zostały na promocję tej inicjatywy wśród lokalnej społeczności.
31 stycznia 2025 r. odbyły się pierwsze zajęcia z uczniami, którzy zgłosili się do udziału w projekcie. Zajęcia rozpoczęły się od pogadanki na temat: „co mogą zyskać seniorzy, dzięki korzystaniu z Internetu?”. W kolejnej części uczniowie tworzyli listę cech, jakimi powinien odznaczać się uczeń jako nauczyciel seniora. Wśród najczęściej wymienianych cech podawali: cierpliwość, życzliwość, zrozumienie, chęć pomocy. Tego dnia z inicjatywy nauczyciela lidera odbyło się również spotkanie uczniów z policjantem dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Dzięki temu uczniowie mogli jeszcze lepiej przygotować się do zajęć z seniorami.
W dniu 7 lutego 2025 r. odbyły się drugie warsztaty zrealizowane z uczniami, podczas których wspólnie analizowaliśmy tematykę zajęć do realizacji z seniorami. Uczniowie po zajęciach uświadomili sobie, jak ważną pełnią rolę podczas przyszłych spotkań z seniorami. Będą mieli okazję nie tylko nauczyć seniorów korzystania z nowych technologii, stworzyć przyjazną atmosferę, ale także kształtować relacje międzypokoleniowe.
W dniu 12. 02. 2025 r. odbyły się pierwsze zajęcia, podczas których realizowano tematy: Pierwsze kroki z technologią oraz Podstawy bezpieczeństwa i Internecie. Na początku seniorów przywitała pani wicedyrektor Alicja Śnietura oraz lider projektu pani Magdalena Morka. Następnie uczniowie również powitali seniorów i krótko przedstawili tematykę dzisiejszego spotkania na podstawie wcześniej przygotowanego scenariusza. Zajęcia rozpoczęliśmy od, wspólnego z seniorami, uruchomienia laptopów, a następnie przeglądarki i kolejno wyszukiwarki internetowej. Seniorzy przy wsparciu uczniów wyszukiwali pogodę na nadchodzące dni dla swojego miejsca zamieszkania. Kolejnym krokiem było wyszukiwanie przepisów kulinarnych, dostępności leków oraz najnowszych wiadomości. Uczniowie pomagali seniorom wpisać zapytanie w przeglądarkę i wyjaśniali, jak wybierać wiarygodne strony. Drugą część spotkania rozpoczęto od pokazania materiałów dostępnych na kanale Warszawskiego Instytutu Bankowości oraz filmu stworzonego w ramach kampanii „Seniorze, spotkajmy się w sieci”. Na podstawie przedstawionych materiałów seniorzy z pomocą uczniów i nauczyciela uczyli się sprawdzać, czy oprogramowanie jest aktualne. Na zakończenie nauczyciel w formie dyskusji z seniorami podsumował zajęcia. Seniorzy i uczniowie zadeklarowali, że wspólne warsztaty były dla nich bardzo cenną lekcją i z ciekawością przybędą na kolejne spotkanie.
W dniu 5. 03. 2025 r. odbyły się kolejne warsztaty, na których realizowano moduł zagrożenia w sieci. Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania seniorów z przygotowaną prezentacją multimedialną pod hasłem: Halo! tu cyberbezpieczny senior, w której przedstawiono różne metody oszustw oraz narzędzia sztucznej inteligencji. Następnie zadaniem uczestników było wskazanie wśród przedstawionych wiadomości przykłady oszustw. m.in. wiadomości z banku, z ZUS-u, informacje o nieopłaconych przesyłkach lub rachunkach, rzekomych wygranych. Na zakończenie zajęć seniorzy chętnie włączyli się do inspirującej dyskusji podczas której wymienili się swoją wiedzą na temat przykładów oszustw , o których już wcześniej słyszeli wśród znajomych.
W dniu 12 marca odbyły się zajęcia podczas których realizowano moduł przyjemne z pożytecznym. Uczniowie zapoznawali seniorów kolejno z zaplanowanymi wcześniej stronami oferującymi różnorodne formy rozrywki dostępne online. Był to bardzo miło spędzony czas uczniów z zaproszonymi przez nich gośćmi-seniorami. W kolejnej części spotkania seniorzy zostali zapoznani z możliwościami robienia zakupów przez Internet oraz realizacji spraw urzędowych m. in dzięki aplikacjom mObywatel oraz IKO. Na zakończenie pani Dyrektor Urszula Łebek, pani wicedyrektor Alicja Śnietura oraz nauczyciel pani Magdalena Morka podziękowały wszystkim uczestnikom za udział w projekcie wręczając pamiątkowe certyfikaty jako wyraz uznania za zaangażowanie i chęć podejmowania nowych wyzwań.
Realizacja projektu była niezwykle cenną lekcją na wielu płaszczyznach. Poczucie satysfakcji podczas dotychczasowych warsztatów zaowocowało pomysłem realizacji dodatkowego spotkania, na które zaproszono emerytowanych nauczycieli naszej szkoły. Podczas tych warsztatów zrealizowano moduł zagrożenia w sieci. Kolejni uczestnicy zajęć zgodnie przyznali, że projekt „Szkoła międzypokoleniowa” jest bardzo ważną i ciekawą inicjatywą.